Podluží v písni a tanci

Jeden Pozvanka-TNS-2016_DL-program_uz nejstarších folklorních festivalů se koná první červnový víkend ve Tvrdonicích, v nejjižnějším cípu Moravy. Letošní 63. ročník nabídne tradiční programy, ve kterých se můžete seznámit s lidovou kulturou Podluží, ale i dalších regionů. Festival se koná v areálu u Slovácké chalupy nebo na náměstí. V pátek se představují dechové hudby, sobotní odpoledne patří dětským souborům. Večer probíhají soutěže ve zpěvu a tanci a jedinečná soutěž O STÁRKA PODLUŽÍ. Dále vystupují regionální cimbálové muziky, sbory, soubory a hosté festivalu. Neděle je zahájena mší svatou a pokračuje sjížděním přespolních chas na vozech tažených koňmi. Odpoledne se všichni účastní slavnostního průvodu a festival vrcholí pořadem dětských i dospělých souborů nejen z Podluží. Festival pořádá obec Tvrdonice a Slovácký Podlužácký krůžek Tvrdonice.

pátek 3. června 2016

IMG_6349.50.35Festival začíná v pátek dopoledne koncertem pro žáky základní školy ve Tvrdonicích. Milovníky dechovky potěší v 19.00 koncert mládežnické dechové hudby Základní umělecké školy Veselí nad Moravou. Téměř tři desítky mladých muzikantů vede Jiří Štica.

Znělka festivalu se poprvé rozezní ve 20.00 při slavnostním zahájení a hned po něm začne přehlídka dechových hudeb, na které se představí kapely Záhorienka (Slovensko), Zlaťanka (Kobylnice), Túfaranka (Šakvice) a Legrúti (Velké Bílovice). Pořadem provází moderátor a zpěvák Karel Hegner. Po skončení dechovkového festivalu pokračuje program lidovou veselicí s dechovou hudbou Túfaranka a cimbálovou muzikou Vergariovci.

sobota 4. června 2016

Jak už bylo uvedeno, sobotní odpoledne patří ve Tvrdonicích tradičně dětem. Nejprve se uskuteční ve 12.30 koncert Vesele muziko na náměstí Míru, na kterém vystoupí mládežnická dechová hudba Svatobořáci. To je kapela složená ze studentů, kteří pocházejí ze Svatobořic-Mistřína. Mezi patrony a spolupracovníky kapely patří Antonín Pavluš, zakladatel Mistříňanky a skladatel Miloslav Procházka.

Máte-li IMG_1593.z35rádi dětské švitoření, zpívání a hraní, pak si nenechejte ujít slavnostní průvod dětských souborů. Ten vyjde ve 13.30 z náměstí Míru ve Tvrdonicích do amfiteátru. Tam ve dvě odpoledne začne přehlídka dětských souborů z regionu Podluží a hostů. Vystoupí dětský národopisný soubor Pomněnka (Tvrdonice), Salajenka (Dambořice), Břeclavánek (Břeclav), Stázka (Teplá), Leváranek (Velké Leváre, Slovensko) a Bradeana (Rumunsko). V programu zazpívají také vítězové dětských pěveckých soutěží. Po celé odpoledne bude Dětský dvůr a výtvarné dílny pro děti a řemeslný jarmark.

Soutěže gal6_obr1245058430_146ve zpěvu a tanci začínají v 17.00. A bude co poslouchat, představí se sólisté ženy i muži, pěvecké dvojice i tria. Zazpívají za doprovodu cimbálové muziky OLINa a cimbálové muziky Slovácko mladší. Po skončení soutěže vystoupí v pořadu Vitajte u nás dětský folklorní soubor Stázka Teplá, který představí tance a písně z opačné strany naší země. Teplá je městečko poblíž Mariánských lázní v Karlovarském kraji.

Folklorní festival v Tvrdonicích nabízí také doprovodné akce pro milovníky vína a piva. Ochutnávky vín s vystoupením someliéra proběhne v 18.30 a ve 20.30. Představí se BMVinařství Tvrdonice, Vinařství Kosík Tvrdonice, Vinařství Čech Tvrdonice a Vinné sklepy Kutná Hora. Součástí bude prezentace pivovarů z regionu (Moravský Žižkov a Dolní Bojanovice).

V sedm hqdefaultvečer se můžete zúčastnit odhalení pamětní desky ke 100. výročí narození Jožky Severina, rodáka z Tvrdonic, vynikajícího zpěváka a výrazného reprezentanta lidové písně na Podluží. Jožka Severin se už za svého života stal legendou, mnoho nahrávek je uchováno v archivu Českého rozhlasu. U Slovácké chalupy na jeho počest zazpívají ženský sbor Tvrdonice a mužský sbor Tvrdonice-Kostice.

O půl osmé večer začíná tradiční soutěž o stárka Podluží s názvem Podlužácký stárku. Chlapci postupně soutěží v tancích hošije, vrtěná a verbuňk a bojují o stárkovské právo. Ve verbuňku IMG_7017.50.35přijíždějí soutěžit chlapci z širokého okolí, protože soutěž je zároveň postupovým kolem a nejlepší verbíři se dostávají do semifinále soutěže na Mezinárodního folklorní festival do Strážnice. Vítěz postupuje přímo do hlavního strážnického finále.

Mezi soutěžními bloky proběhne pořad Jožka Severin – podlužácká legenda, který se věnuje 100. výročí narození legendárního zpěváka. V pořadu na něho zavzpomínají jeho syn a dcera, zazní jeho vlastní a oblíbené písně za doprovodu cimbálových muzik. Zahrají cimbálová muzika Jožky Severina, Břeclavan, OLINa a Slovácko mladší. Další výročí připomene program Jak cimbál na Moravu došel k 110. výročí narození majstra Jožky Ščuky, významného cimbalisty. Procházka historií cimbálu bude doplněna vystoupeními cimbalistů a zpěváků z Podluží. Na závěr se můžete těšit na slavnostní ohňostroj. Po skončení večerních programů bude lidová veselice se zúčastněnými cimbálovými muzikami a dechovou hudbou Podlužanka.

neděle 5. června 2016

Nedělní program začíná v 9.00 mší svatou za účastníky slavností v kostele sv. Mikuláše ve Tvrdonicích. O hodinu později se můžete přijít podívat na náměstí na sjíždění chasy na vozech tažených koňmi. IMG_7130.50.35Chlapce doprovází dechová hudba Podlužanka. V průběhu dopoledne vystoupí zahraniční host – soubor Bradaena z Rumunska.

Pokud chcete své oči potěšit krásou krojů z Podluží, nenechejte si ujít slavnostní průvod účinkujících Hore Tvrdonicama od půl druhé odpoledne (vychází z odbočky z ulice Kostická a projde do amfiteátru). Nedělní odpoledne pak můžete strávit v příjemném prostředí národopisného areálu u Slovácké chalupy. O půl třetí odpoledne začíná program Dědinečko moja, pestrá mozaika vystoupení dětských i dospělých souborů a krúžků. Vystoupí Stárek Podluží 2016, chasa z Tvrdonic, děti z tvrdonské mateřské školy a jako hosté Děcka ze Skoronic a dětský národopisný soubor Pomněnka.

Rádi bychom upozornili na zajímavý projekt Region Podluží v písni a tanci, v rámci něhož se na slavnostech představují postupně obce Podluží a jejich soubory. Letos vystoupí zástupci obcí KOSTICE a HRUŠKY. Za Kostice to bude ženský sbor Kostičanky, mužský sbor Kostice-Tvrdonice, dětský národopisný soubor Kostičánek a chasa s pořadem o dožínkách. Za Hrušky vystoupí mužský sbor a dětský národopisný soubor Šáteček s programem o vinobraní.

A stále ještě festival nekončí. Ve čtyři odpoledne si můžete odpočinout u pořadu 464Zahraj mně hudečku, což nebude nic jiného než beseda u cimbálu ze zúčastněnými sbory a sólisty. Vrcholem nedělního programu bude celosouborové vystoupení U vás o nás Vojenského uměleckého souboru Ondráš z Brna.

Po celou dobu trvání slavností bude připraven bohatý doprovodný program: dětský dvůr, výtvarné dílny, ochutnávka vín i prezentace pivovarů, jako v sobotu. Dále se můžete jít podívat na výstavu ke 100. výročí narození Jožky Severina, která bude instalována ve Slovácké chalupě. Tu doplňuje výstava cimbálů jako vzpomínka na Jožku Ščuku. Můžete si zasoutěžit v tahání vína koštýřem (v sobotu a neděli odpoledne hledejte stany vinařství) a ochutnat místní speciality.

Vstupné:

  • pátek 100,- (snížené vstupné 80,-)
  • sobota 100,- (snížené vstupné 80,-)
  • neděle 50,-

při zakoupení permanentky na 3 dny 200,-

Další informace:

www.tvrdonice.cz

facebook: Podluží v písni a tanci Tvrdonice

telefon: 519 339 202, podatelna@seznam.cz
Tvrdonice leží v nejjižnějším cípu Jižní Moravy v samém srdci regionu Podluží mezi městy Břeclaví a Hodonínem. Je také dobře dopravně dostupný z těchto míst. Ale také třeba z Bratislavy, nebo Vídně. Leží nedaleko Lednicko-valtického areálu.

Přes obec vede několik cyklostezek. Blízkost lužního lesa nabízí možnost výletů do přírody. Po značených stezkách se lze dostat např. na Velkomoravské hradiště do Mikulčic, nebo naopak na Pohansko pod Břeclaví. V bezprostřední blízkosti obce leží chráněná oblast Stiburkovská jezera. Bohatou tradici ve Tvrdonicích má také vinařství.
Těšíme se, že první červnový víkend přijedete strávit do Tvrdonic. Na viděnou!

facebook